Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Yakıt Tasarrufunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Küçük araba az yakar
Dizel motorlar, turbo sistemleri, enjeksiyon ve hibrid motor teknolojileri . boydaki araçlar da artık küçük arabalar kadar tasarruflu çalışıyor.

Düz vites tasarruf sağlar
Geçmişte düz vitesli arabalar otomatiklere göre daha tasarruflu olsa da, otomatik şanzıman teknolojilerinde yapılan yenilikler otomatik arabaların da en az düz vitesli arabalar kadar tasarruflu olmasını sağlıyor.

Rölantide beklemek daha iyidir
Bu yanılgıya göre hareket halinde değilken motoru durdurup yeniden başlatmak, aynı süre boyunca rölantide beklemekten daha çok benzin yakar. Ancak gerçekte rölantideki bir araç saatte 1-2 litre benzin harcar. Bu da 5 ila 10 liralık bir masraf anlamına geliyor.

Motorun ısınmasını beklemek gerekir
Eskiden arabaların ideal yakıt tüketimine ulaşabilmeleri için çalıştırıldıktan sonra motorlarının bir süre ısınması gerekiyordu. Ancak günümüz araçları çalıştırıldıktan hemen sonra yola çıkabilir ve yakıt tüketiminde bir fark olmaz.

Arabalar eskidikçe daha çok yakar
Bakımları düzenli yapılan bir araç yıllar geçse de aynı oranda yakıt tüketmeye devam eder.

Tasarruf için hava filtresini değiştirin
Karbüratörlü araçlar için doğru olan bu uygulama, enjeksiyonlu araçlarda geçerli değil. Hava filteresini değiştirmek motorun performansını artırsa da yakıt tüketimini azaltmıyor.